Škodlivé potraviny pro psy


Potraviny, které by psi neměli jíst ( pít ):
  


Nápoje

Mělo by být samozřejmostí, že psům nesmí být umožněn přístup k alkoholickým nápojům. Užití nadměrného množství může vést k bezvědomí nebo k fatálnějším následkům. Kromě toho např. v pivu nacházející se chmel může vést k záchvatům a následné smrti. Káva a čaj obsahují kofein, teobromin a teofylin, který v nízkých dávkách způsobuje zvracení a průjem a ve vyšších dávkách může vést ke zvýšené srdeční frekvenci, srdeční zástavě, křečím a smrti.


 Ovoce a zelenina

Většina druhů ovoce a zeleniny jsou zdravé jak pro psy, tak pro lidi. Avšak nějaké druhy, jako je např. avokádo, může psům způsobit zvracení a průjem. Cibule a česnek může způsobit jakýsi typ anémie, jestliže jsou psovi podávány ve velkých dávkách. I některé houby mohou být toxické, stejně jako pro člověka. Hroznové víno, rozinky a rybíz zapříčiňují selhání ledvin, a to i v malém množství.


Maso a mléčné výrobky

Některé vařené maso s vysokým obsahem tuku může zapříčinit zánět slinivky břišní. Nadměrné množství ryb vede k nedostatku thiaminu, který v závažných případech může mít fatální následky. Někteří psi  nesnášejí mléko nebo jiné mléčné výrobky, což vede ke zvracení a průjmu.


 Přísady a koření

Nadměrné množství soli vede k elektrolytové nerovnováze, což může mít vliv na celkové vnitřní prostředí psíka. Sladkosti mají na psy podobný vliv jako na lidi a způsobují obezitu, cukrovku nebo problémy se zuby. Kynuté těsto nadýmá žaludek a dochází k plynatosti a následné bolesti bříška.


Další potraviny, kterých je třeba se vyvarovat

Zatímco se zbytky od oběda zdají být pro psy skvělou odměnou, měly by být k podávány pouze s mírou, některé zbytky mohou být dokonce i škodlivé. Tukové odřezky mohou způsobit zánět slinivky břišní a vařené kosti roztříštit a způsobit propíchnutí trávicího traktu. Plesnivé nebo zkažené potraviny, kterými jsou i odpadky, mohou způsobit trávicí problémy.Čokoláda

Psi jsou na metylxantiny, tedy kofein a theobromin, který čokoláda obsahuje, mimořádně citliví a nedokážou je vyloučit jako lidé. U lidí se metylxantin rozpadá přibližně dvě hodiny, psi k tomu potřebují devětkrát delší dobu. Odhaduje se, že psa může smrtelně ohrozit dávka mléčné čokolády v množství 50 až 60 gramů na kilo jeho hmotnosti. U čokolády na vaření, kde je vyšší obsah kakaa, je takto nebezpečné mnohem menší množství. Už 650 g mléčné čokolády nebo 90 g čokolády na vaření může zabít psa vážícího 10 kg.

 
Příznaky otravy metylxantiny

Projevuje se zvracením, zvýšenou aktivitou a neklidem, citlivostí na dotek, zrychleným dechem a tlukotem srdce. Poté se dostaví slabost, třesavka a ztráta kontroly nad svalstvem nohou. Pak může nastat kóma a smrt.

Jestliže víte, že váš pejsek snědl větší množství čokolády nebo kakaa, a nejeví zatím žádné známky otravy, snažte se u něj vyvolat zvracení a to do 4 hodin od pozření čokolády. Jestliže je to už delší doba, dejte mu aktivní živočišné uhlí ve formě tablet v množství 1 - 2g/kg živé hmotnosti psa. Potom mu podejte projímadlo, ne však na olejové bázi.

 
Kosti

Lidé si často myslí, že syrové kosti způsobují poranění žaludku a střev. Ve skutečnosti se ale pes může zranit jen kostí vařenou. Kosti vařením zkřehnou, snadno se odlamují a mohou způsobit potíže. Syrovou kost, dokonce i rybí pes bez problémů stráví. Dále pejskovi můžete dát syrové kuřecí skelety, kuřecí krky a celá křídla, nebo také syrovou hovězí kost nebo žebra. Nikdy nekrmte psa kuřecími kostmi, mohou se štěpit a poškodit žaludek nebo střeva.

 

 
Slané potraviny

Pes má po slaném krmivu chuť na další a další sousta, a vezme si tak víc, než by potřeboval. Důsledkem bude stejně jako u lidí, že začne tloustnout. Mimo toho přemíra soli může u psů stejně jak u lidí vést k vysokému krevnímu tlaku. Ovšem není pravda, že by pes neměl dostávat vůbec žádnou sůl, bez ní by nemohl trávit.